Wednesday, May 15, 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
 PENDIDIKAN SENI VISUAL

DISEDIAKAN OLEH : SITI ROHANA CHE JAFFAR


Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 4 Bestari
Bilangan Pelajar : 30 0rang
Tarikh : 24 April 2013
Masa : 1 jam
Bidang : Menggambar
Tema : Alam Sekitar
Tajuk : Rama-rama Pelangi

Objektif :   
  •       i.        Di akhir pembelajaran ini dapat melihat murid-murid dapat menghasilkan kolaj dengan kreativiti mereka sendiri.
  •     ii.        Murid-murid dapat mengenali jenis-jenis kolaj yang ada dan bahan yang boleh digunakan untuk membuat kolaj.
  •    iii.        Murid-murid dapat mengenali warna-warna asas

Penerapan Nilai :
  •       i.        Nilai kreativiti
  •     ii.        nilai kesabaran
  •    iii.        nilai kekemasan

Pengetahuan Sedia ada :
  •      Murid-murimengenali kertas pelbagai warna yang digunakan untuk membuat kolaj.

    ii.                                       Murid-murid mengetahui cara-cara untuk memotong kertas.

Hasil Pembelajaran :
  •       i.        Aras 1 – memerhati cara melukis gambar pada kertas.
  •     ii.        Aras 2 – mengetahui cara memotong kertas dengan betul setelah gambar siap di lukis
  •    iii.        Aras 3 – membuat susunan corak pada kertas warna.
  •    iv.        Aras 4 – dapat menghasilkan satu hasil kerja kolaj yang lengkap.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:
  •       i.        Kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif(KBKK)
  •     ii.        Interpersonal dan Intrapersonal(TPK)

Alat Bantu Mengajar : papan putih, marker, computer, contoh hasil kerja

Bahan keperluan : kertas pelbagai warna, gunting, gam

PELAKSANAAN

LANGKAH/
MASA
            ISI
PEMBELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
Menyanyikan lagu
“rama-rama”
Guru meminta murid-murid mendengar terlebih dahulu lagu tersebut

Guru meminta murid-murid menyanyikan lagu tersebut secara beramai-ramai.

Guru menerangkan kaitan antara lagu dengan hasil pembelajaran pada hari ini.
Muzik



inter/ intrapersonal muzik
Langkah 1
15 minit
Guru menerangkan kembali tentang kaitan warna-warna asas dengan kolaj
Murid-murid mengenali warna-warna asas dan mengetahui kaitan warna dengan aktiviti kolaj
Kecerdasan berfikir
Langkah 2
15 minit
Menerangkan konsep kolaj



Membuat tunjuk cara

Aras 1 :
Guru menunjukkan beberapa contoh kolaj yang siap

Guru menerangkan mengenai cara-cara untuk membuat kolaj


Kertas pelbagai warna, gunting, gam


Bersoal jawab
Langkah 3
25 minit
Menghasilkan kolaj
Aras 2 :
Murid-murid melukis rama-rama diatas kertas warna

Aras 3 :
Memotong rama-rama mengikut bentuk rama-rama yang telah siap dilukis

Mula membuat tampalan rama-rama pada kertas warna yang lain.

Menambahkan pelbagai bentuk corak pada rama-rama yang sudah siap dengan corak yang pelbagai.

Guru membimbing murid

Kecerdasan pelbagai





Interpersonal







Kinestetik, KBKK : Membanding beza dan menjana idea

Langkah 4
5 minit
Peneguhan dan penilaian
Aras 4 :
Mempamerkan hasil kerja individu


Guru meminta murid-murid membentangkan hasil kerja individu
Kecerdasan Pelbagai
Intra/ interpersonal, verbal linguistik

Nilai:
Keyakinan, keberanian



No comments:

Post a Comment